Motivace psa může být velice ošemetná. Vy sami musíte vědět, co má váš pes rád a na co funguje nejlépe. Zároveň se musíme naučit, kdy má odměna přijít a kdy zase ne.
Začneme s tím, co je vlastně odměna. Většina lidí si představí jídlo, či hračku. To ale není všechno. Odměnu si určuje pes sám. Nemusí to být vždy jen žrádlo. Když jdeme se psem na procházku, otvíráme dveře, odměnou je právě to, že jej pustíme ven. Když potkáme dalšího psa, odměnou je právě puštění za ním. Když přijdeme domů, odměna je například to, že na nás pes může skočit.
Z toho vyplývá, že odměna je to, co pes v danou chvíli chce. Musí se ale naučit, že než bude odměněn, musí se zachovat určitým způsobem: To už ale zabíháme do kapitoly o sebekontrole, která vyjde zanedlouho.
Na tomto principu také funguje tzv. sebeodměňování. Příkladem je tahání na vodítku. Pes vás dotáhne až k místu, které si musí mermomocí očuchat, nebo ke psímu kamarádovi. V případě, že se mu to podaří, pes se vlastně sám odměnil a intenzita tahání na vodítku bude čím dál větší.
Odměny se také dělí na vyšší a nižší hodnoty. Do odměn nižší hodnoty patří třeba granule, které pejskovi dáváme denně. Nejvyšší je například šunka, párek, či sušené maso. Opět ale musíme pamatovat na to, že každý pes je jiný. Jeden může fungovat skvěle i na granule, ale druhý nepřijde ani na vařené kuře. Sami znáte svého psa a víte, co mu chutná nejvíce.
Uvedeme si příklad z praxe.
Jste na procházce a máte s sebou namíchané granule a sušené maso. Psa zavoláte. Ten se pomalu otočí a pomalu se blíží k vám. Ve chvíli, kdy přijde, odměníte granulí - nízkou hodnotou.
Jiný scénář - zavoláte na psa, ten se na místě otočí a letí za vámi. Odměníte tedy sušeným masem a případně odměníte tzv. jackpotem= více vysokohodnotnými pamlsky za sebou.
Hodnoty se liší i u hraček. Tenisák může být méně, než zase míček na šňůrce, či námi milovaný puller. Většinou vedou přetahovací hračky, kterými si krásně můžete upevnit vztah se svým psem.
A jak tedy psa motivovat? Zkoušejte různé způsoby odměn - žrádlo, hračka, pohlazení, slovní pochvala. Zjistěte, co zrovna vašemu pejskovi vyhovuje, sestavte si hodnotový žebříček a pak už jen odměny přizpůsobujte okolnostem.
A nakonec ještě jednou zdůrazňujeme, že odměnu si určuje pes, nikoli psovod.
留言