top of page
karinocz

Oblékání psů

Aktualizováno: 2. 10. 2024

Pomalu ale jistě se nám loudí chladné počasí, namísto veder a místo přehřátí psa se nyní všichni budeme zabývat podchlazení.


Na trhu lze nalézt stovky různých typů oblečků. Od jednoduchých svetrů až po luxusní vyhřívané oblečky. Oblečky už totiž zdaleka nejsou jen pouho pouhým módním doplňkem. Než psa oblečeme, měli bychom se sami sebe ptát: “Proč chci psa obléknout? Za jakým účelem?” Až teprve potom, co budeme znát účel, za jakým chceme kupovat obleček pro psa, je možné si nějaký pořídit.

Dále bychom se měli zaměřit na srst, plemeno a věk našeho psa. Je totiž skutečně obrovský rozdíl, když oblékám zlatého retrívra nebo krátkosrstého německého ohaře. Máme zde 3 základy typy srsti, o kterou se musíme starat úplně jinak.


  • Hladká (bull teriér, čivava, whipet, boxer, bostonský teriér, aj.)

Na pohled hladkáuhlazená srst. Na dotek jemná, přilnavá k tělu. Tento typ srstnatého kabátu nepotřebuje přílišnou péči. Údržbu stačí provádět jednou za čas, ale s náležitou pečlivostí. Plemena s hladkou srstí jsou náchylnější k extrémnímu počasí a nemají dostatek kvalitní podsady, která by je ochránila.

  • Dvojitá (kolie, husky, rotvajler, německý ovčák, akita, aj.)

Vrchní vrstva srsti je hrubá, spodní hustá, silná a měkká. Pejsky dobře chrání před nepřízní počasí. Tento typ tvoří více mazu a častokrát i více zapáchá. Tento maz je hlavním pomocníkem při izolaci vlhkosti, tepla atd. Z tohoto důvodu se nedoporučuje pejska šampónovat několikrát do roka, natož měsíce (ztrácí izolační vlastnosti).

  • Hrubá (knírač, irský vlkodav, hrubosrstý jezevčík, foxteriér, aj.)

Hrubou srst v základu tvoří měkká hustá podsada, která pokrývá v podstatě celé tělo psa. A navazuje na ní hrubá srst.

Pes s kvalitní podsadou nebude potřebovat oblečky téměř vůbec. V jeho mladém věku bychom mu naopak měli napomáhat, aby měl srst co nejkvalitnější. Postupně psa otužovat, vystavovat ho náročnějším situacím a utužovat kvalitu srsti. Naopak tomu bude například u chrtů.


Termo snímek znázorňující přítomnost podsady:



Oblečky jako módní doplněk

Tyhle oblečky využívají lidé především pro malé psy. Velmi často to bývají oblečky, které ovšem našemu psovi spíše přitíží, než aby ho před něčím chránily. Problém módních doplňků je jasný. Nemají na sobě žádnou termo vrstvu, která by udržela teplo uvnitř a vlhkost odváděla ven. Často bývají tyto oblečky z obyčejné bavlny, která ovšem snadno nasákne vodu a vlhkost. Pejsek je pak několik hodin obklopen studenou vodou a potem. Místo zahřívání je neustále ochlazován nasáklým svetříkem. Abychom Vám mohli udat krásný příklad - vezmete si na lyžování radši obyčejné rukavice z bavlny nebo kvalitní rukavice, které vám ruce udrží skutečně v teple a nepropustí žádnou vodu dovnitř?

Z tohoto důvodu jsou tyto oblečky skutečně nevhodné pro našeho psa. Dalším účinkem těchto oblečků, není mimo jiné pocit neustálé zimy, ale hlavně mají neblahý vliv na klouby našich mazlíčků.


Pláštěnky a bundy

Ztrátu tělesného tepla způsobuje vlhko a proudění vzduchu, tedy pokud pes zmokne (zvlhne) a profoukne. Doporučujeme zabránit namočení psí srsti (mrholení, déšť, sníh rozpouštějící se do srsti…) a chránit psa před profouknutím.

Pokud je velká zima, i když je sucho, je důležité chránit tělesné jádro psa, tedy hrudník a záda. To platí i u aktivních a velkých psů, protože ztráta tepla je oslabuje a způsobuje podchlazení. Proti promoknutí a profouknutí jsou ideální lehké pláštěnky. Ty kvalitní, z moderních materiálů, jsou odolné vodě i větru a zároveň jsou prodyšné. Pláštěnka by měla zakrývat celá záda psa včetně oblasti kyčlí a ideálně také krk. Proti ztrátě tepla z tělesného jádra jsou ideální sportovní vesty, které chrání hrudník a záda psa, nebrání aktivním psům v pohybu, ale nedovolují vytvořenému teplu z těla unikat. Ideální je, pokud je vesta zároveň odolná vodě a větru.




Back on track


Produkty Back on Track používají v rámci přípravy na výkon majitelé špičkových psích sportovců pro zefektivnění regenerace a prokrvení tkání. Jsou vhodné pro urychlení léčby a odstranění bolestivosti v případě potíží s pohybovým aparátem i v rámci pooperačních stavů. Své místo mají i v rámci preventivní péče o pohybový aparát psa.


9 DŮVODŮ, PROČ VAŠEMU PSOVI POŘÍDIT BACK ON TRACK

  1. chcete-li vašemu psovi poskytnout prevenci pohybových potíží či prevenci poškození pohybového aparátu v případě intenzivního tréninku

  2. chcete-li zlepšit prokrvení a regeneraci pohybového aparátu vašeho psa po náročném výkonu, túře či závodě

  3. chcete-li vašemu psovi ulevit od bolestivosti zad (např. v rámci náchylnosti na prochladnutí zejména u krátkosrstých plemen psů, při diagnóze spondylózy páteře nebo u plemen predisponovaných pro výhřezy meziobratlových plotének - jezevčík, atd.)

  4. chcete-li vašemu psovi urychlit a zlepšit hojení poúrazových stavů (např. vykloubeniny, výrony, zhmožděniny, natažení svalů, ruptury či parciální ruptury svalů, šlach či vazů atd.)

  5. chcete-li vašemu psovi urychlit a zlepšit hojení pooperačních stavů (např. kastrace, zlomeniny a jiné ortopedické operace - např. ruptura předního zkříženého vazu, luxace čéšky, osteochondróza)

  6. chcete-li vašemu psovi pomoci snížit otok (např. pooperační, pozánětlivý atd.)

  7. chcete-li ulevit vašemu psovi od svalového stahu a bolestivosti při chronických potížích s klouby (např. artróza, artritida, dysplazie kyčelního kloubu, dysplazie loketního kloubu)

  8. chcete-li zefektivnit warm up - zahřátí psa před samotným výkonem

  9. chcete-li urychlit regeneraci po výkonu a odvod odpadních produktů metabolismu, které se ve tkáních hromadí v průběhu zátěže

87 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page